به وب سایت گروه صنایع ماشین سازی رومی خوش آمدید.

زنجان

شهرک صنعتی علی آباد، خیابان توسعه 6

بگ فیلتر

بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی چیست؟

 بگ فیلتر (در واقع دستگاه بگ فیلتر) یک نوع سیستم غبارزدایی و کنترل آلودگی هوا است که ذرات جامد موجود در هوا را فیلتر و حذف می‌کند.

بگ فیلتر (Bag Filter) در هر کدام از صنایع و اماکنی که فرایندهای تولید در آن ها منجر به ایجاد گرد و غبار و آلودگی در هوا می‌شود و امکان بروز مشکل برای سلامتی افراد وجود دارد دارای کاربرد است.

کارخانه های تولید مواد شیمیایی و فراوری مواد معدنی  از جمله مکان هایی است که لازم است در آن ها از این غبارگیر استفاده شود.

همچنین در مورد کوره های ذوب آهن و فلزات و کارخانه های تولید آسفالت، سیمان، گچ و … به لحاظ شدت آلودگی که در هوا پخش می شود نصب این سیستم ضروری است.

این دستگاه حتی در صنایع غذایی و کارخانجات تولید دارو نیز کاربرد دارد و لازم است جهت حفظ سلامتی کارکنان از فیلترهای غبارگیر استفاده شود. 

کاربرد بگ فیلتر

اجزاء دستگاه بگ فیلتر

به طور کلی تمام دستگاه های غبارگیر صنعتی دارای فیلتر کیسه ای (بگ فیلتر)، هاپر، قفسه فیلتر، ونتوری، فن (هواکش) و اتاقک هستند. البته ممکن است بسته به نوع دستگاه اجزاء دیگری نیز به آن اضافه شود.

یکی از مهم ترین اجزاء سیستم بگ فیلتر کیسه های عمودی (تصویر زیر) است که دارای ارتفاع 2300 الی 3200 میلی متر و قطر 140 تا 200 میلی متر بوده و معمولاً چند فیلتر کیسه ای (حداقل 3 و حداکثر 10 عدد و گاهی بیشتر) در یک محفظه فلزی به طور موازی در کنار هم قرار داده می شود.

برای فیلتراسیون جریان غبار از داخل این مجموعه عبور داده شده و ذرات جامد و آلودگی ها در فیلترها به اصطلاح گیر کرده و جذب می شود.

فیلتر کیسه ای بگ فیلتر

جنس فیلتر های کیسه ای دستگاه بگ فیلتر می تواند از نومکس، پلی استر و … باشد. البته در اکثر کاربردها کیسه های فیلتر پلی استری مناسب است لیکن در صورت لزوم برای صنایعی که آلاینده های خاصی دارند می توان از انواع دیگری هم استفاده کرد.

نحوه نصب استقرار کیسه های بگ فیلتر

به صورت تئوری در بگ فیلتر کیسه های فیلترکننده را به دو حالت می توان در مسیر جریان هوای دارای غبار و آلودگی قرار داد و نصب کرد:

1 – نصب فیلتر کیسه ای بعد از هواکش (فن):

در این روش ابتدا جریان هوا به داخل سیستم کشیده شده و به اصطلاح مکیده می شود ولی چون دستگاه در فشار بالاتری نسبت به فشار جو کار می کند با احتمال خیلی بالا  غبارهای آلوده نشت می کند. لذا این روش عملاً قابل استفاده نیست.

2 – نصب فیلتر کیسه ای قبل از هواکش:

در این روش جریان هوا از داخل سیستم مکش می شود و از آنجا که دستگاه در فشار پایین تری نسبت به فشار جو در حال کار است دیگر احتمال بروز نشتی نخواهد بود. همچنین قسمت های در حال حرکت و چرخش فن (هواکش بگ فیلتر) با ذرات غبار برخورد نمی کنند.

بازدهی غبارگیر صنعتی

بگ فیلترها برای ذرات جامد با قطر حدود 1 میکرون (0.001 میلی متر) استفاده می شوند و اگر دستگاه به شکل مناسبی طراحی و ساخته شود  بازدهی فیلترینگ (پالایش) آن ۹۵ درصد است.

نحوه کار بگ فیلتر - بگ فیلتر چگونه کار می کند؟

نحوه کار بگ فیلتر

ابتدا هوای آلوده از راه فن هواکش وارد دستگاه بگ فیلتر می شود و به فیلترهای کیسه ای اصابت می کند. هوای تمیز از فیلتر های کیسه ای رد شده و از سیستم خارج می شود. ولی ذرات جامد در سطح فیلترها باقی مانده و به اشکال مختلف تخلیه و به هاپر دستگاه منتقل می شود.

انواع بگ فیلتر

انواع بگ فیلتر

هزینه ساخت بگ فیلتر

هزینه ساخت انواع غبارگیر صنعتی با توجه به حجم و مشخصات فنی بگ فیلتر متغیر است. برای مشاوره و اطلاع از هزینه های ساخت بگ فیلتر با ما تماس بگیرید.