به وب سایت گروه صنایع ماشین سازی رومی خوش آمدید.

زنجان

شهرک صنعتی علی آباد، خیابان توسعه 6

نوار نقاله

نوار نقاله یا دستگاه کانوایر چیست؟

نوار نقاله یا دستگاه کانوایر جزئی از سیستم های انتقال، جابجایی و حتی ذخیره سازی مواد، وسایل و محصولات در انواع صنایع و اماکن تجاری و خدماتی است.

نوارنقاله به شکل یک صفحه متحرک بوده که باعث سریع تر و آسان تر شدن جابجایی وسایل و مواد مورد انتقال (به ویژه در مسیرهای طولانی) می شود. به همین دلیل این دستگاه در حوزه سامانه های نقل و انتقال جایگاه مهم و قابل توجهی کسب کرده است.

انواع نوار نقاله در تقریباً همه صنایع و خط تولید کارخانه ها و کارگاه ها و همچنین بسیاری دیگر از اماکن کاربرد فراوان دارد. از جمله کاربردهای معمول دستگاه کانوایر عبارتند از انتقال، بارگیری و تخلیه مواد، محصولات، وسایل و کالاها در:

 1. صنایع معدنی
 2. صنایع فلزی و فولادی
 3. صنعت تولید سیمان و مواد ساختمانی
 4. صنایع غذایی و دارویی و بهداشتی
 5. کشاورزی
 6. پتروشیمی
 7. صنایع بسته بندی
 8. صنایع نساجی و رنگرزی
 9. گمرک ، بنادر، راه آهن و فرودگاه ها
 10. فروشگاه ها
 11. صنایع بازیافت
 12. صنایع خودروسازی و قطعات خودرو
 13. انبارداری

همچنین پله برقی در واقع یک نوع نوارنقاله است که در بسیاری از اماکن روباز (پل هوایی) و روبسته (انواع ساختمان ها، مترو، فرودگاه ها و مراکز خرید) وجود دارد.

کاربرد نوار نقاله

اجزاء دستگاه کانوایر

به طور معمول ساختار یک دستگاه کانوایر (نوار نقاله) دارای قسمت های اصلی زیر است:

1 – تسمه یا نوار

تسمه قسمت متحرک دستگاه و نوار اصلی است که مواد مستقیماً روی آن قرار گرفته و با حرکت خود آنها را جابجا می کند.

با توجه به نوع کاربرد دستگاه، تسمه نقاله هم شکل ها، اندازه ها و انواع مختلفی دارد که بعضی از انواع آن عبارتند از: لاستیکی (EP)، فلزی، PVC، PU، سیلیکونی، PVG، پارچه ای، برزنتی، مدولار، نمدی، نسوز، آج دار، استیل کورد، زنجیری و توری فلزی.

2 – غلتک

غلتک ها با نیروی حاصل از الکتروموتور تسمه نوارنقاله را به حرکت درآورده و می چرخانند. در یک دستگاه نوار نقاله (با توجه به نوع دستگاه و کاربرد آن) ممکن است از چند نوع غلتک با اسامی مختلف وجود داشته باشد که از جمله می توان به غلتک توپی یا درام (محرک و متحرک)، غلتک Snub، غلتک هرزگرد (حمل بار و مسیر برگشت) و … اشاره کرد.

3 – الکتروموتور

الکتروموتور یا موتور الکتریکی نوعی ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل و دستگاه کانوایر را به کار می اندازد.

4 – گیربکس کاهنده سرعت

همانند سایر انواع گیربکس ها، گیربکس کانوایر هم حاوی چند چرخ دنده با اندازه های مختلف است و نیروی حرکتی الکتروموتور و سرعت آن را کنترل و تنظیم کرده و به نوارنقاله منتقل می کند.

5 – شاسی یا بدنه

کلیه اجزای دستگاه نوارنقاله در یک شاسی یا بدنه قرار می گیرند.انواع شاسی کانوایر عبارتند از:

 • پروفیلی
 • لوله ای
 • ناودانی

اجزای دستگاه کانوایر (نوار نقاله)

انواع نوار نقاله

انواع نوار نقاله