به وب سایت گروه صنایع ماشین سازی رومی خوش آمدید.

زنجان

شهرک صنعتی علی آباد، خیابان توسعه 6

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی یا بالابر سقفی نوعی از جرثقیل است که برای جابجایی اجسام سنگین داخل سالن های مسقف استفاده می شود. این نوع جرثقیل (که در انگلیسی به آن Overhead crane گفته می شود) یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در فرایندهای صنعتی و انبارداری و … محسوب می شود.

جرثقیل سقفی کاربردهای مفید و متنوعی در بسیاری از زمینه های صنعتی دارد. به طور خلاصه، با توجه به نوع ساخت این نوع جرثقیل و محیط استفاده، کاربردهای آن را می توان به صورت زیر فهرست نمود:

 1. جابجایی اجسام سنگین، مواد و ماشین آلات در انواع سوله های سرپوشیده و محیط های صنعتی، سالن های تولید کارخانه ها و تعمیرگاه ها
 2. جابجایی بارهای سنگین در انبارها و همچنین بارگیری/بارگذاری بار به/از کامیون
 3. جابجایی مصالح و وسایل ساخت و ساز در پروژه های ساختمانی
 4. جابجایی وسایل، بار و قطعات در خطوط تولید انواع کارگاه های کوچک و کارخانه های بزرگ صنعتی
 5. انتقال مواد خام به دهانه ماشین آلات صنعتی در کارخانه ها
 6. جابجایی کانتینرها در نزدیکی بنادر تجاری

البته برای هر کدام از موارد استفاده فوق، انواع خاصی از جرثقیل مناسب تر هستند که به طور جزئی تر در ادامه مطلب بیان خواهد شد.

کاربردهای جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی به طور کلی در انواع زیر طراحی و ساخته می شوند:

جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل (Double Girder)

جرثقیل سقفی دو پل

در جرثقیل سقفی دو پل، دو تیر موازی روی ستون های جرثقیل نصب شده به صورتی که در انتهای هر یک از پل ها یک جعبه چرخ انتهایی وجود دارد. به عبارت دیگر مجموعاً 4 عدد جعبه چرخ در این سیستم به کار می رود.

این نوع جرثقیل مناسب استفاده در سالن هایی است که دهانه آنها عریض و یا ارتفاع سقف آن ها نسبتاً بلند  است و ظرفیت جابجایی اجسام بسیار سنگین (تا 200 تن) و بارهای دارای طول و عرض زیاد را دارد. بنابراین در کارخانه های ساخت هواپیما، کشتی و ماشین های سنگین از جرثقیل های سقفی دو پل استفاده می شود.

برخی از مزایای جرثقیل سقفی دو پل عبارتند از:

 • سرعت و قدرت و تحمل فشار بار بالاتر
 • سفارشی سازی و امکانات بیشتر
 • سازگاری با انواع محیط های صنعتی
 • امنیت بالاتر

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیلهای سقفی تک پل دارای یک تیر بوده که در هر طرف آن یک جعبه چرخ انتهایی قرار گرفته است. در نتیجه امکان جابجایی نسبت به حالت دو پل کمتر و البته هزینه ساخت آن نیز پایین خواهد بود.

موارد کاربرد این نوع جرثقیل در سالن ها و سوله هایی است که دهانه آن ها 25 متر و یا کمتر است و نیازمند جابجایی اجسام تا حداکثر 20 تن هستیم. همچنین ارتفاع کاری جرثقیل سقفی تک پل کمتر از دو پل است. همچنین در خطوط تولید می توان به خوبی از این دستگاه بهره برداری کرد.

برخی از مزایای جرثقیل سقفی تک پل عبارتند از:

 • نصب سریع تر
 • هزینه کمتر نسبت به جرثقیل دو پل
 • وزن مناسب

جرثقیل سقفی آویز

جرثقیل سقفی آویز در زمانی که امکان نصب ستون ها و تیرهای حمال نباشد استفاده می شود. به این نوع جرثقیل اصطلاحاً مونوریل نیز گفته می شود.

از این نوع جرثقیل می توان در سالن ها و سوله هایی که دهانه آن ها حداکثر 10 متر بوده و محدودیت ارتفاع وجود دارد استفاده کرد و بیشینه ظرفیت آن 10 تن است.

از جمله مزایای استفاده از جرثقیل آویز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به نصب ستون یا تیر حمال
 • قابلیت استفاده از فضای ورودی سالن ها انبارها و نقاط خاص آنها
 • امکان جابجایی اجسام از یک ریل به ریل دیگر

انواع جرثقیل سقفی آویز عبارتند از:

 • مستقیم
 • منحنی

جرثقیل دروازه ای (Gantry Crane)

در جرثقیل دروازه ای یک یا دو تیر افقی بر روی تیرهای عمودی نصب شده و به همین خاطر به آن جرثقیل دروازه ای گفته می شود.

از جرثقیل دروازه ای (به خاطر شکل طراحی آن) می توان در فضاها و محیط های باز (مانند کارخانه های سنگ بری و …) هم استفاده کرد. 

این نوع جرثقیل مناسب جابجایی بارهایی با حداکثر وزن 30 تن است.

جرثقیل بازویی

جرثقیل بازوئی یک محور گردان و یک بوم دارد که سیستم بالابری روی آن حرکت می کند. ظرفیت جرثقیل بازویی حداکثر 10 تن است اما در انواع بسیاری از صنایع قابلیت استفاده دارد چرا که در فضای بسیار محدود می تواند کار کند (چرخش 360 درجه) و لذا کارایی بسیار مناسبی دارد.

-